Congratulations to the following students for being selected to the KMEA 3rd District 11/12th Grade All-District Band:

Allison Simpson 2nd Chair Alto Sax
Rylan Tuohy 2nd Chair Bassoon
Kendra McKenney 2nd Chair Clarinet
Carrie Hawkins 4th Chair Clarinet
Michelle Trenda 9th Chair Clarinet
Alan Kimmel 2nd Chair Euphonium
Monica Pentecost 4th Chair Euphonium
Brittany Landrum 1st Chair French Horn
Leah Carroll 2nd Chair French Horn
Mollie Dixon 1st Chair Flute
Amber Booth 7th Chair Flute
Jessica Luttrell 8th Chair Flute
Cassie Lear 10th Chair Flute
Rebecca Smith 2nd Chair Mallets
Halie Fuller 3rd Chair Mallets
Angela Cook 1st Chair Oboe
Ben Duvall 1st Chair Snare Drum
David Baxter 1st Chair Tenor Sax
DeeJ Metheny 1st Chair Trombone
Noal McLimore 6th Chair Trombone
Saxon Steele 1st Chair Trumpet
Aaron Eaves 3rd Chair Trumpet
Dalton Hanklins 5th Chair Trumpet
Matt Gaston 9th Chair Trumpet

 

Congratulations to these students for being selected to the KMEA 3rd District 9th/10th Grade All-District Band:

Nic Lile 2nd Chair Alto Sax
Megan Hunley 4th Chair Bass Clarinet
Rachel Bruce 4th Chair Clarinet
Tristan Drake 7th Chair Clarinet
Ciara Seay 12th Chair Clarinet
Kaitlin Wells 15th Chair Clarinet
Brandon Steele 1st Chair Euphonium
Chelsi Cornett 3rd Chair Euphonium
Rachael Russ 6th Chair French Horn
Darci Davis 1st Chair Mallets
Darcy Sullivan 1st Chair Oboe
Miranda Lear 3rd Chair Oboe
Ryan Jones 1st Chair Timpani
Eli Meece 1st Chair Trombone
Evan Whitmer 4th Chair Trombone
Rebecca Doll 2nd Chair Trumpet
Adam Fisher 9th Chair Trumpet
Robert Perez 1st Chair Tuba
Chris Keys 5th Chair Tuba

 

Congratulations to these South Middle School students for being selected to the KMEA 3rd District 7th/8th Grade All-District Band:

Dylan Hardison 1st Chair Bari Sax
Alex Watson 1st Chair Bassoon
Keandra Dillard 15th Chair Clarinet
Jordan Arnold 7th Chair French Horn
Lilly Tinsley 8th Chair Flute
Katelyn Ward 1st Chair Mallets
Drake Skipworth 14th Chair Trumpet

 

Congratulations to these North Middle School students for being selected to the KMEA 3rd District 7th/8th Grade All-District Band:

Andrew Brown 2nd Chair Alto Sax
Brooklyn Vincent 7th Chair Clarinet
Heather Arnett 9th Chair Clarinet
Jacob Jarvis 4th Chair Euphonium
Shanda Capps 4th Chair French Horn
Kyler Laycock 6th Chair French Horn
Jacob Jones 8th Chair French Horn
Jasmine Garcia 2nd Chair Oboe
Zach Moore 6th Chair Snare
Kirby Davis 3rd Chair Tenor Sax
Adam Harvey 5th Chair Trombone
Kelsey Brewer 1st Chair Trumpet